Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
22 listopada 2017

W dniu 11 listopada 2017r. Gmina Jejkowice świętowała 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone było w ramach realizacji zadania Jejkowice – Pamiętamy dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach umowy nr 10324/17/FPK/DDK.

 

 

 

Obchody rozpoczęła msza św w intencji Ojczyzny, po której włodarze gminy, parlamentarzyści, samorządowcy i harcerze złożyli kwiaty i znicze na mogile zbiorowej, w której spoczywają szczątki ofiar ewakuacji obozu w Oświęcimiu, osób, które zginęły w obozach koncentracyjnych w latach 1939-1945 oraz poległych w powstaniach śląskich w latach 1919-1921.

W dalszej części obchodów zorganizowano koncert pieśni patriotycznych podczas którego zaprezentowały się dzieci i młodzież z gminnych placówek oświatowych, Chór „Harmonia”, Panie z Koła Gospodyń Wiejskich oraz harcerze z Drużyny „Salamandra”. Był też czas na wspólne śpiewanie pieśni.

Podczas koncertu ogłoszono wyniki i wręczono nagrody zwycięzcom konkursu na Monografię Historyczno-Literacką pt. „Ocalić od zapomnienia” i konkursu plastycznego pt. „Niepodległość”. Obydwa konkursy zostały przeprowadzone w ramach realizacji projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nagrodzone prace stanowiły tło dla występujących artystów.

Licznie zgromadzonym dzieciom, zaproszonym gościom i mieszkańcom dziękujemy za wspólnie spędzony czas i wspólne celebrowanie tego ważnego dla Polski wydarzenia.

Galeria z obchodów tutaj:

Autor: Artur Szweda